Wiele osób w swoim życiu napotyka różne problemy i przeszkody, które wydają się nie do pokonania. Często dotyczą one zdrowia lub braku realizacji wyznaczonych celów. Dlatego niejednokrotnie potrzebna jest pomoc w odkryciu głównych przyczyn problemów lub braku motywacji. Jeśli zauważasz u siebie brak chęci do działania lub czujesz pustkę i nie wiesz, co masz robić w swoim życiu, to sprawdź koniecznie, czy warto skorzystać z pomocy specjalisty. Zobacz, co to jest coaching, a psychoterapia? Jaką terapię wybrać, aby dała najlepsze rezultaty?
Różnice pomiędzy coachingiem a psychoterapią
Coaching i psychoterapia mogą wydawać się pokrewne i o ile w obu przypadkach, zajęcia opierają się na działaniu z ludzką psychiką, tak pojęcia te znacznie się różnią. Główna różnica polega na tym, że psychoterapia zawiera w sobie również podstawy leczenia psychicznego. Natomiast coaching skierowany jest na trening z kompetencjami człowieka.
Problemy a brak motywacji
Psychoterapia zajmuje się odnajdywaniem nieuświadomionych programów z przeszłości danego człowieka, które rzutują na jego problemy w teraźniejszości. Natomiast coaching walczy z brakiem motywacji i chęci do podejmowania działania w kwestii realizacji celów i marzeń.
Analiza przeszłości a realizacja celów i marzeń
Na zajęciach psychoterapii pacjent analizuje swoją przeszłość i dzieciństwo, które może wskazywać na destrukcyjne myśli i zachowania w dorosłym życiu.
Natomiast sesje coachingowe mają za zadanie uporządkować cele i marzenia, jakie człowiek pragnie zrealizować w swoim, życiu. Ponadto coach w umiejętny sposób pomaga odkryć metodę ich realizacji. Co więcej, coaching jest nastawiony na „Tu i teraz” oraz teraźniejszość.
Pomoc a zachęta do działania
Psychoterapeuta ma za zadanie pomóc w rozwiązaniu problemów człowieka oraz wskazać ich przyczynę. Coach w swych działaniach trenuje klienta i pomaga mu odkryć dodatkowe pokłady energii. Co więcej, motywuje do działania i pomaga wytyczyć drogę do spełnienia życiowego.
Psycholog, psychoterapeuta i coach — czym się różnią?
Głównym czynnikiem rozróżniającym psychoterapeutę od psychologa i coacha, jest fakt, że psychoterapeuta to osoba po studiach magisterskich, długoletnim stażu i praktyce z odpowiednim doświadczeniem potwierdzonym certyfikatami.
Psychoterapeuta
Zdobycie tytułu psychoterapeuty wymaga specjalistycznej wiedzy i praktyki, którą zdobywa się na stażach, a sam cykl nauki może trwać nawet 15 lat. Co więcej, psychoterapia ma za zadanie wyleczyć pacjenta poprzez terapię zajęciową z dolegliwości psychicznych, które często są wynikiem nieuświadomionych problemów z przeszłości. Psychoterapeuta analizuje problemy i pomaga pacjentowi je odkryć i przepracować.
Psycholog
To także osoba z wykształceniem magisterskim, która z reguły ma za zadanie odkryć, z czym pacjent ma problem. Po diagnostyce może skierować pacjenta na dalsze leczenie u psychoterapeuty lub psychiatry, w zależności od stopnia zaawansowania choroby.
Coach
Natomiast coach to osoba posiadająca duże doświadczenie trenerskie, które jest potwierdzone certyfikatami. To również trener motywacyjny, który pomaga osobie coachowanej odkryć najskuteczniejsze środki do osiągnięcia danych zamierzeń i celów. Coach nie wskazuje wprost rozwiązania, a pomaga jedynie w nakierowaniu osoby na odpowiednią drogę zwykle poprzez zadawanie odpowiednich pytań.
Kiedy do coacha, a kiedy do psychologa lub psychoterapeuty?
W zależności od problemów, z jakimi się zmagasz, możesz wybierać spośród różnych specjalistów. Jeśli borykasz się z pustką życiową i brakiem sensu to udaj się na rozmowę do psychologa, który pomoże w diagnostyce problemu. Kiedy jednak Twój stan jest zły i potrzebujesz porady oraz wskazówek w działaniu, to dobrym rozwiązaniem będzie psychoterapia.
Jeśli jednak brakuje Ci motywacji, a chcesz, żeby Twoje cele skutecznie realizowały się oraz życie było radosne i pełne szczęścia to uda się do certyfikowanego coacha, np. sprawdź ofertę coachingu osobistego coach Magdy Ciesielskiej. Poznasz główne przyczyny braku motywacji oraz pokonasz przeszkody stojące na celu do realizacji Twoich marzeń!